Ciekawe kto może bhp? - bhp

gpsbhp

Usługa outsourcingu BHP

Outsourcing, według definicji na Wikipedii, oznacza wydzielenie ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa niektórych realizowanych funkcji i przekazanie ich do wykonania innego, osobnemu podmiotowi. Innymi słowy outsourcing oznacza przekazanie danej

Ciekawe kto może bhp? - bhp gpsbhp
dziedziny do wykonania zewnętrznej firmie. Łatwo więc się domyślić, że outsourcing BHP polega na przekazaniu spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, odpowiedniej firmie działającej w tej branży. Firma działająca w branży BHP oferuje takie usługi, jak szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ oraz zapewnia profesjonalną obsługę przedsiębiorstw w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przestrzeganie odpowiednich przepisów prawnych dotyczących BHP jest obowiązkiem pracodawcy, który może powierzyć kwestie związane z BHP zewnętrznej firmie. Profesjonalna obsługa BHP oferowana dla pracodawców jest prowadzona przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów z tej branży. Skorzystanie z usługi outsourcingu BHP może przynieść pracodawcy wiele korzyści.


Szkolenie BHP dla pracowników inżynieryjno-technicznych

Ukończenie odpowiedniego szkolenia BHP jest jednym z obowiązków wynikających bezpośrednio z Kodeksu Pracy. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które będzie odpowiednio dobrane do rodzaju wykonywanej pracy. Jeden z rodzajów kursu BHP jest przeznaczony dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych. Kursy BHP dla pracowników inżynieryjnych mogą być przeprowadzane w formie seminarium lub w formie nauczania internetowego. Samo szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników inżynieryjno-technicznych dotyczy takich zawodów, jak technolog, projektant, konstruktor maszyn i urządzeń. Taki rodzaj kursu BHP jest ważny przez okres pięciu lat. Szkolenie dla pracowników inżynieryjno-technicznych obejmuje minimum szesnaście godzin lekcyjnych, a sam kurs kończy się odpowiednim egzaminem sprawdzającym wiedzę uczestników. Podczas kursu BHP pracownicy są zapoznawani z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, które obowiązują na konkretnym stanowisku.


Zwolnienie ze szkolenia BHP

Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że do jego obowiązków należy zapewnienie zatrudnionym pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP. Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników znających bieżące przepisy BHP. Można wyróżnić dwie sytuacje, w których następuje zwolnienie z obowiązku ukończenia szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Z okresowego szkolenia BHP może być zwolniony pracownik w sytuacji, gdy podejmuje pracę na tym samym stanowisku bezpośrednio przez nawiązaniem umowy z obecnym pracodawcą. Inną sytuacją, w której pracownik nie musi uczestniczyć w kursie BHP, jest zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło lub umowy o zlecenie. W takim przypadku to od pracodawcy zależy, czy uzna za konieczne przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tymi dwoma przypadkami, okresowe szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników oraz pracodawców, o czym warto pamiętać.


Jakie przepisy regulują BHP

BHP, czyli inaczej bezpieczeństwo i higiena pracy, jest zbiorem pewnych zasad oraz reguł, których zadaniem jest utrzymywanie bezpiecznych warunków w pracy. Przepisy prawne dotyczące BHP są zawarte w Kodeksie Pracy i dotyczą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezwykle istotne, zwłaszcza że za uchybienia w tym zakresie mogą być nałożone różne kary i sankcje. Na rynku istnieją specjalistyczne firmy, które zajmują się obsługą BHP, świadcząc takie usługi, jak szkolenia BHP, przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa czy prowadzenie kursów PPOŻ. W sytuacji gdy pracodawca nie jest pewien, czy jego firma spełnia odpowiednie przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania audytu BHP przez specjalistów posiadających wiedzę na temat bieżących przepisów BHP. Przestrzegania przepisów prawnych zawartych w Kodeksie Pracy strzeże tak zwana Państwowa Inspekcja Pracy, której zadaniem jest sprawdzanie czy w danym zakładzie przestrzega się przepisów BHP.



© 2019 http://bhp.gadzety.gsm.pl/